Dietetyka i psychodietetyka
Dietetyka
W jakich przypadkach możemy Ci pomóc?
- gdy planujesz się odchudzać
- gdy masz nadwagę lub otyłość
- chcesz poprawić samopoczucie i odżywienie organizmu – stanu skóry, włosów,
- chorujesz na choroby dietozależne (otyłość, cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, chorobę naczyń wieńcowych, osteoporozę, choroby wątroby, nowotwory) i musisz zmienić swój sposób odżywiania
- jesteś po przebytym nowotworze i chcesz poprawić stan odżywienia organizmu
- jesteś po operacji, zabiegu, w niedożywieniu związanym z przebytymi chorobami,
- masz alergię lub nietolerancję pokarmową i chcesz uzyskać wskazówki na temat odżywiania w ich przebiegu,
- chcesz zyskać wiedzę ma temat zdrowych nawyków żywieniowych, poszerzenia świadomości żywieniowej,
- masz za sobą różne diety, nieudane próby redukcji masy ciała i nawracający efekt jo-jo
- przygotowujesz się do zawodów sportowych lub uprawiasz sport amatorsko
- planujesz ciążę i chcesz się do niej przygotować poprzez odpowiednie odżywianie,
- masz zaburzenia odżywiania – anoreksja, bulimia, jedzenie kompulsywne, zespół nocnego jedzenia (tu często potrzebna jest kompleksowa terapia z udziałem psychologa, psychiatry)
- chcesz uzyskać wsparcie, motywację w procesie odchudzania,
- chcesz zweryfikować mity żywieniowych, nowinki dietetyczne
Dietetyka jest interdyscyplinarną nauką medyczną, która w ostatnich latach bardzo intensywnie się rozwija. Opiera się przede wszystkie na wiedzy medycznej, biochemicznej i technologicznej, ale czerpie również informacje z innych obszarów nauki. Zajmuje się zasadami żywienia człowieka zarówno zdrowego jak i chorego. Odżywianie jest jednym z decydujących czynników, które wpływają na nasze zdrowie. Właściwe odżywianie w połączeniu z aktywnością fizyczną i odpowiednim stylem życia jest najważniejszym czynnikiem zmniejszającym ryzyko rozwoju otyłości i przewlekłych chorób niezakaźnych (chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, chorób nowotworowych, osteoporozy, próchnicy) oraz przyczynia się do przedłużenia życia z jednoczesną poprawą jego jakości.
Psychodietetyka to dziedzina łącząca wiedzę medyczną dotyczącą diet i zdrowia z wiedzą psychologiczną. Jest to działanie na rzecz zmiany zachowań żywieniowych, które mają na celu zmianę nieprawidłowych nawyków i poprawę zdrowia pacjenta.
Psychodietetyk nie tylko komponuje właściwy plan żywieniowy dostosowany do potrzeb konkretnego pacjenta, ale także pomaga wdrożyć go w życie i poprzez metody psychologiczne pracuje nad motywacją, poczuciem własnej skuteczności pacjenta, edukacją żywieniową dążąc do trwałych zmian niekorzystnych nawyków.
Jak wygląda pierwsza wizyta u dietetyka?
Pierwsza wizyta jest najdłuższa i trwa ok 1 godz.
Na pierwsza wizytę warto ze sobą zabrać najaktualniejsze wyniki badań takich jak morfologia krwi, poziom glukozy i insuliny na czczo, lipidogram, panel badań tarczycowych czy też parametry wątrobowe.
Na pierwszej wizycie w Osteo Medical wykonywane są pomiary antropometryczne na urządzeniu Tanita D-360. Jest to specjalistyczne urządzenie do pomiaru masy ciała z wykorzystaniem bioimpedancji elektrycznej. Badanie polega na zważeniu pacjenta z uzyskaniem informacji o ilości tkanki tłuszczowej, mięśniowej, ilości beztłuszczowej masy ciała, a także wody w organizmie. Urządzenia to dodatkowo wylicza też wiek metaboliczny, ilość tłuszczu trzewnego oraz masę mineralną kości. Taki pomiar jest najdokładniejszy, gdy pacjent jest przynajmniej 2 godziny po jedzeniu oraz nie pije przez ten czas, dlatego warto wziąć to pod uwagę, umawiając się na pierwszą wizytę u dietetyka. Przeciwskazaniem do wykonania badania składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej jest ciąża, wbudowany rozrusznik serca oraz epilepsja.
Oprócz ważenia i analizy składu ciała, dietetyk może zmierzyć także obwody ciała, na przykład talię, biodra, udo, co w przyszłości pozwoli jeszcze lepiej monitorować efekty wprowadzonej diety.
Pierwsza wizyta to przede wszystkim wywiad medyczny, analiza wyników badań (jeśli pacjent je posiada na pierwszej wizycie) oraz sposobu odżywiania. Analizuje się też aktywność fizyczną, choroby i przyjmowane leki, a także wcześniej podejmowane próby odchudzania i ich efekty.
Stosowane w Osteo Medical Centrum Leczenia Bólu i Zdrowego Żywienia indywidualne podejście wymaga wnikliwej analizy nie tylko stanu zdrowia pacjenta, ale też jego preferencji żywieniowych, a nawet możliwości finansowych. Wszystko to ma wpływ na ostateczny wygląd planu żywieniowego. Wszystkie zebrane informacje dotyczące trybu życia, a także zależności między spożywaniem niektórych produktów, a rozwojem różnych chorób czy nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej, wpływają na ostateczny wygląd jadłospisu. W razie potrzeby aktualizuje się plan żywieniowy, by był dopasowany do stanu zdrowia pacjenta, oraz by dostarczał niezbędnej ilości witamin i składników odżywczych.
Jeszcze bardziej wnikliwej analizy wymaga dobór odpowiedniej diety do chorób i przyjmowanych leków. W takich chorobach, jak np. cukrzyca typu 2, zapalenie tarczycy, czyli Hashimoto, zespole policystycznych jajników, insulinooporności czy wielu innych chorobach autoimmunologicznych i związanych z problemami hormonalnymi, odpowiednia dieta może nie tylko ograniczyć przybieranie na wadze, ale wręcz przyspieszyć proces powrotu do zdrowia.
Ile wizyt wymaga współpraca z dietetykiem?
w zależności od rodzaju trudności, praktycznie za każdym razem, współpraca wygląda inaczej. Czasem wystarczy sama edukacja żywieniowa i wystarczy kilka spotkań, innym pracujemy zmianą nawyków żywieniowych. Różny jest zatem czas naszej współpracy i częstotliwość spotkań. Niezwykle ważnym elementem jest to, co pacjent robi poza gabinetem. Intensywna samodzielna praca pacjenta przyspiesza efekty i skraca czas terapii.
Jak przygotować się do wizyty?
Gdy dostarczymy dietetykowi jak najwięcej informacji o stanie zdrowia, aktualne wyniki badań czy spis nawyków żywieniowych, łatwiej będzie mu określić, w czym tkwi problem oraz jak niektóre schorzenia mogą wpływać na metabolizm.
Pierwsza wizyta będzie bardziej wartościowa jeśli przygotujemy:
- aktualnie wyniki badania krwi (szczególnie ważne parametry to: morfologia krwi, lipidogram i poziom triglicerydów, glukoza i insulina na czczo, TSH) i inne ważne wyniki w przypadku chorób mogących wpływać na masę ciała. Jeśli nie masz aktualnych wyników nadal warto przyjść na wizytę, po pierwszym spotkaniu dietetyk zleci wykonanie odpowiednik badań
- można także przed pierwsza wizytą prowadzić tzw. dzienniczek żywieniowy czyli spis produktów, które zjedliśmy w ciągu trzech wybranych dni. Może to być na przykład jeden dzień weekendowy i dwa dni z tygodnia. Dzienniczek żywieniowy powinien zawierać informację o godzinie spożycia każdego posiłku, składzie posiłku oraz jego objętości. W opisach nie zapominamy także o przekąskach między głównymi posiłkami, słodzeniu napojów czy ilości tłuszczu zawartego w poszczególnych produktach.
Powyższe rzeczy nie sa jednak niezbędne, aby konsultacja się odbyła.