Akupunktura
Akupunktura
W jakich przypadkach możemy Ci pomóc?
- migrenie i innych bólach głowy,
- bólach mięśniowych,
- dolegliwościach zwyrodnieniowych,
- bólach miesiączkowych
- dolegliwościach po zabiegach chirurgicznych,
- dyskopatiach,
- bólach kręgosłupa,
- bólach nowotworowych,
Akupunktura jest metodą terapii bólu oraz różnych schorzeń za pomocą nakłuwania specjalnymi igłami ciała pacjenta. Wywodzi się z Dalekiego Wschodu, gdzie jest stosowana z powodzeniem od kilku tysięcy lat. W świecie medycyny zachodniej akupunktura jest metodą uznaną przez medycynę akademicką i jest rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia.
Podstawowym założeniem akupunktury jest to, że obszary na skórze tzw. akupunkty powiązane są z poszczególnymi narządami wewnętrznymi, a ich stymulacja za pomocą igieł udrażnia tzw. meridiany czyli kanały energetyczne, pobudza krążenie krwi i wzmacnia energię krążącą w ciele. W ujęciu medycznym jest to oddziaływanie na punkty spustowe w organizmie odpowiadające miejscom zwiększonej gęstości zakończeń nerwów przewodzących odczucia bólowe.
W wielu schorzeniach akupunktura jest podstawową metodą leczenia danego schorzenia. Tak często jest np. w neuralgiach. Jeśli pacjent cierpi na tego rodzaju ból, a nie znaleziono jego organicznej przyczyny, to akupunktura powinna być metodą podstawową. W innych – jest terapią równorzędną z innymi metodami, np. farmakologicznymi, by uzyskać lepszy efekt np. niektóre zaburzenia odporności. Taki pacjent równocześnie otrzymuje zalecenia np. dietetyczne, farmakologiczne, stosuje preparaty witaminowe i akupunkturę.
W jeszcze innych akupunktura jest tylko metodą wspomagającą, np. w zaawansowanych chorobach nowotworowych, gdy możemy jedynie próbować poprawić komfort życia pacjenta.
W Osteomedical Centrum Leczenia Bólu i Zdrowego Żywienia pierwsza wizyta jest wizytą konsultacyjną, gdzie lekarz ocenia czy dana metoda jest najlepsza w leczeniu tej konkretnej dolegliwości, zleca ewentualną dodatkową diagnostykę lub wykonuje już na pierwszej wizycie zabieg akupunktury.
Ile zabiegów wymaga akupunktura?
Wiele zależy od oceny lekarza podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej. Zwyczaj zabiegi należy powtarzać 10-12 razy w czasie 3 miesięcy, do pół roku. Akupunktura jest metodą bodźcowa, dlatego, aby osiągnąć pożądany efekt, należy ten bodziec powtarzać. Czasami wystarczy kilka zabiegów, innym razem kilkanaście. O dokładnym czasie oraz intensywności terapii decyduje lekarz akupunkturzysta.
Jakie są przeciwwskazania?
Przeciwwskazaniami są: niektóre nowotwory, zaburzenia układu krwiotwórczego, ciąża, ostre i przewlekłe choroby zakaźne, ostre niewydolności narządów (płuc, serca), świeży zawał serca, aktywny reumatyzm, zakrzepy i zatory żylne, niektóre choroby skóry, otwarte rany, wysoka gorączka.
Jak się przygotować do wizyty?
Trzeba oczywiście być czystym, bo pacjent rozbiera się do bielizny. Skóra powinna być czysta, ponieważ przebijamy się przez jej powierzchnię. W trakcie kuracji nie powinniśmy nadużywać alkoholu. Zabieg lepiej wykonać w dzień, który nie jest dla nas zbytnio wyczerpujący. Po nakłuwaniu wiele osób jest rozbitych, sennych. Powinny iść do domu i się zrelaksować lub przynajmniej nie wykonywać wyczerpujących fizycznie i psychicznie czynności.